Przejdź do treści

SŁOWNIK POJĘĆ ZWIĄZANYCH ZE ZDROWIEM OCZU

Zagadnienia dotyczące zdrowia oczu i cała powiązana terminologia mogą być niejasne. Dlatego opracowaliśmy przydatny słownik pojęć związanych ze zdrowiem oczu, typowymi dolegliwościami oczu i właściwą pielęgnacją oczu.

Alfa-bisabolol – główny składnik olejku eterycznego z rumianku. Ma właściwości kojące, zmniejsza zaczerwienienie i stan zapalny. Może być stosowany nawet na delikatną skórę.

Aloes zwyczajny – żel uzyskany z liści aloesu ma działanie nawilżające i przeciwzapalne, dzięki czemu ułatwia łagodzenie takich objawów jak zaczerwienienie i podrażnienie.

Antybiotyk – lek zwalczający infekcje bakteryjne.

Lek przeciwhistaminowy – lek zapobiegający działaniu histaminy lub łagodzący jego skutki, osłabiający reakcję alergiczną organizmu.

Zapalenie brzegów powiek – typowe schorzenie brzegów powiek powodujące w tych miejscach stan zapalny, łuszczenie się skóry, zaczerwienienie i tworzenie się strupków z zasychającej wydzieliny.

Zapalenie brzegów powiek i spojówek – schorzenie, przy którym dochodzi do stanu zapalnego powiek i spojówek. To często występujące przewlekłe schorzenie, które w przypadku braku leczenia prowadzi do nieodwracalnego pogorszenia wzroku.

Katarakta (zaćma) – schorzenie, przy którym dochodzi do stopniowego zmętnienia przezroczystego dysku w oku, zwanego soczewką. Prowadzi do zaburzenia widzenia, które staje się nieostre, zamazane.

Cationorm® – pierwsze sztuczne łzy opracowane przez firmę Santen wykorzystujące przyciąganie dodatnio naładowanych nanokropli przez powierzchnię oka. Umożliwiając utrzymanie nawilżenia oka, przynoszą długotrwałą ulgę.

Syndrom widzenia komputerowego (cyfrowe zmęczenie oczu) – zespół powiązanych ze sobą problemów z oczami i widzeniem pojawiający się na skutek częstego przesiadywania przed ekranem komputera lub urządzenia cyfrowego.

Rogówka – zewnętrzna przezroczysta warstwa gałki ocznej w jej przedniej części pełniąca funkcję ochronną.

Usieciowanie poprzeczne – gdy małe molekuły wiążą się w większe sieci (w przypadku kwasu hialuronowego pozwala mu dłużej pozostać na powierzchni oka).

Zespół suchego oka – powszechne schorzenie polegające na niewystarczającym nawilżeniu oka. Przyczyną może być wytwarzanie zbyt małej ilości łez lub ich nieodpowiedni skład.

Higiena oczu – dobre praktyki, dzięki którym oczy mają zapewnione optymalne, komfortowe warunki funkcjonowania.

Kwas ferulowy – związek organiczny znajdujący się w ścianach komórkowych niektórych roślin. Ma własciwości antyoksydacyjne.

Kwas hialuronowy – substancja naturalnie występująca w organizmie. Po dodaniu do kropli do oczu pomaga w przywróceniu lepkości naturalnych łez i ułatwia naturalny proces mrugania.

Terapia intensywnym światłem pulsacyjnym – metoda leczenia zespołu suchego oka wywołanego dysfunkcją gruczołów Meiboma. Wykorzystuje wiązkę intensywnego światła pulsacyjnego o określonej energii i częstotliwości do stymulacji gruczołów Meiboma, pomagając przywrócić ich prawidłowe działanie.

Jaskra – choroba rozwijająca się najczęściej z powodu wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Jaskra może skutkować uszkodzeniem nerwu wzrokowego i prowadzić do utraty wzroku.

Liposomy – mikroskopijne cząsteczki z fosfolipidową membraną, dzięki której mogą zawierać i transportować naturalne składniki aktywne. Liposomy mają zastosowanie w szczepionkach i innych metodach wprowadzania leków do organizmu.

Zwyrodnienie plamki żółtej – choroba uszkodzenia środkowej części siatkówki (plamka), która powoduje zniekształcenie lub ograniczenie widzenia centralnego.

Dysfunkcja gruczołów Meiboma – znana również jako MGD (od angielskiej nazwy „Meibomian gland dysfunction”). Zablokowanie gruczołów Meiboma produkujących lipidy, które pomagają w nawilżaniu oczu.

Gruczoły (łojowe) Meiboma – małe gruczoły na brzegu powiek wydzielające lipidy, które powlekają powierzchnię oczu i zapobiegają wysychaniu łez.

Okulista – lekarz medycyny specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu. Może przeprowadzać operacje oczu, a także dobierać korekcję okularową i dopasowywać soczewki kontaktowe przy problemach ze wzrokiem.

Optometrysta – specjalista w zakresie ochrony zdrowia specjalizujący się w rozwiązywaniu podstawowych problemów ze wzrokiem, bez tytułu lekarza medycyny. Może przeprowadzać badania i korektę wzroku, a także diagnozowanie i zalecanie postępowania w przypadku stwierdzonych chorób oczu.

Test Schirmera – badanie diagnostyczne mające na celu ustalenie, czy oczy produkują wystarczającą ilość łez. Polega na umieszczeniu w worku spojówkowym paska bibuły na ok. 5 minut i sprawdzenie stanu jego nawilżenia.

Zespół Sjögrena – choroba autoimmunologiczna objawiająca się głównie suchością oczu i ust.

Sterydy – związki chemiczne często wykorzystywane w lekach w celu złagodzenia stanu zapalnego.

Olejek z drzewa herbacianego – rzadziej określany jako olejek z drzewa Melaleuca, to olejek eteryczny pozyskiwany z liści drzew herbacianych rosnących w Australii. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i jest często stosowany w produktach dedykowanych skórze i włosom.

Film łzowy – cienka powłoka pokrywająca powierzchnię oka, z warstwą tłuszczową lub lipidową, która pomaga ograniczyć parowanie naturalnych łez.

Guma ksantanowa – powstaje w wyniku fermentacji węglowodanów (substancji zawierających cukier) z udziałem bakterii Xanthomonas campestris. Jest często stosowana w kroplach do oczu jako emulgator zapewniający trwałość ich składu.

PODSTAWOWE PRODUKTY DO PIELĘGNACJI OCZU FIRMY SANTEN

Przejrzyj wachlarz produktów do pielęgnacji oczu firmy Santen i wybierz taki, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom i przyniesie Ci długotrwałą ulgę w objawach zespołu suchego oka, zapalenia brzegów powiek oraz innych chorób oczu.
RÓWNIEŻ W TEJ SEKCJI
Informacje zamieszczone na tej stronie nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem. Jeśli masz pytania dotyczące Twoich schorzeń, objawów lub sposobu leczenia, skontaktuj się z lekarzem.