Przejdź do treści

OBJAWY ZESPOŁU SUCHEGO OKA

Objawy zespołu suchego oka pojawiają się wtedy, gdy Twoje oczy nie wytwarzają wystarczającej ilości łez, bądź produkowane łzy zbyt szybko parują. Niekiedy obie te przyczyny się nakładają. Może się także zdarzyć, że Twoje łzy nie mają odpowiedniej jakości (są zbyt wodniste i za mało oleiste) lub nie rozprowadzają się prawidłowo na powierzchni oka.1

Jest wiele możliwych przyczyn pojawiania się objawów suchego oka. Jeśli odczuwasz suchość oczu podczas korzystania z komputera, grania w gry wideo lub przy wykonywaniu precyzyjnych prac, może to oznaczać, że mniej mrugasz i Twoje oczy wytwarzają mniej łez.

 

Zespół suchego oka może mieć różny przebieg,2 możesz więc nie doświadczać wszystkich wymienionych tutaj objawów. Wraz z suchością możesz również odczuwać:3

ZMĘCZENIE
UCZUCIE CIĘŻKOŚCI POWIEK
KŁUCIE
PIECZENIE
ODCZUCIE PIASKU POD POWIEKAMI
NADMIERNE ŁZAWIENIE

Ból, odczucie ciężkości powiek, szczypanie, pieczenie, odczuwanie piasku pod powiekami, nadmierne łzawienie.

Podobne obajwy mogą być wywoływane przez infekcje lub alergie, które wymagają innych metod leczenia, dlatego ważne jest udanie się do okulisty w celu uzyskania właściwej diagnozy.4

Suche oczy mogą mieć również wpływ na funkcjonowanie Twojego wzroku. Przez pewien czas możesz widzieć niewyraźnie, ale mija to samoistnie lub poprawia się, gdy mrugasz.

Warto pamiętać o tym, że jeśli nawet oczy napełnią się wodnistymi łzami, nie złagodzą one suchości oczu.1 Aby poradzić sobie z zespołem suchego oka, trzeba dowiedzieć się, jak leczyć objawy oraz im zapobiegać, stosując krople do oczu Ocutears® i wprowadzając dobre nawyki dbania o oczy.

 

Twoje objawy mogą wynikać z wielu przyczyn. Czytaj dalej, aby poznać przyczyny suchych oczu.

PODSTAWOWE PRODUKTY DO PIELĘGNACJI OCZU FIRMY SANTEN

Przejrzyj wachlarz produktów do pielęgnacji oczu firmy Santen i wybierz taki, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom i przyniesie Ci długotrwałą ulgę w objawach zespołu suchego oka, zapalenia brzegów powiek oraz innych chorób oczu.
RÓWNIEŻ W TEJ SEKCJI

Źródła

  1. Royal College of Ophthalmologists. Understanding dry eye. Dostępne na stronie: https://www.rcophth.ac.uk/wp-content/uploads/2017/10/2017_Understanding-Dry-eye.pdf (dostęp: sierpień 2021 r.).
  2. Clayton JA. NEJM 2018; 378: 2212-23.
  3. Ocutears Hydro+ 0.4% Instructions for Use, 2020.
  4. Messmer EM. Dtsch Arztebl Int 2015; 112: 71–82.
Informacje zamieszczone na tej stronie nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem. Jeśli masz pytania dotyczące Twoich schorzeń, objawów lub sposobu leczenia, skontaktuj się z lekarzem.